Aktuálně 49 vozů v nabídce


Úvod | Články | Rady pro motoristy – jak dobře pořídit zánovní vůz

Rady pro motoristy – jak dobře pořídit zánovní vůz

Vážení čtenáři. V následujícím cyklu rad pro motoristy se pokusím shrnout několik pravidel týkajících se koupi  vozu  z  „druhé“ ruky. Je několik zásad, které by se neměly opomíjet. Začnu obecnými doporučeními a postupem času se zaměříme na konkrétní situace.

Před samotnou koupí ojetiny by jste měli vědět, co vlastně chcete koupit a na jak dlouho. Tzn. je třeba pečlivě promyslet jak často, kam a za jakým účelem budete vůz nejčastěji užívat. Můžete vycházet z předchozích zkušeností s vaším starším vozem, pokud se nejedná o váš první vůz. Jestliže vám vaše staré auto vyhovovalo jak co do prostoru, tak i výkonu motoru a spotřeby, sáhněte po stejné značce i provedení, jen v mladším vydáním. Pokud vůz měníte i z důvodů, že již nevyhovuje vašim představám, je dobře ujistit se, že vám ten novější tyto problémy bezezbytku vyřeší. Nedělejte kompromisy, určitě by jste později litovali. Na trhu s ojetými vozy je celá plejáda možností, značek a provedení. Každý najde, co hledá. Je důležité brát na zřetel i to, jak často budete vůz užívat, kolik najede km za jeden rok, kolik let by vám měl vůz sloužit. Volba motoru je rozhodujícím ukazatelem, hlavně pro účely jízdy a celkové náklady, jak na údržbu, tak na pohonné hmoty. Obecně se dá užít pravidlo, že pro toho, kdo jezdí málo a krátké vzdálenosti (převážně městský provoz) je vhodnější vůz benzinový s nižším objemem a pro ty co jezdí hodně a dlouhé trasy,agregát silnější naftový. To samé se dá napsat i o karoserii. Vůz do města, do práce, na nákupy, malý pětidveřový, na dálnice a dlouhé cestování pohodlnou limuzínu. Pro početnější rodinu je vhodná kategorie MPV, která nabízí opravdu velký vnitřní prostor, i zde však platí, že motor lze zvolit dle nájezdu a účelu. Klasická  rodina, dva dospělí dvě děti určitě nejlépe využijí možností provedení Kombi. Zde je výhoda větších zavazadlových prostorů. Takový vůz nižší střední, nebo střední třídy, např. u zn. Ford je to Focus, nebo vetší Mondeo, poslouží i v týdnu, na běžné užívaní, tak i o víkendech na záliby, výlety, popřípadě na dlouhé cestování k moři. Starší lidé si oblíbili kategorii mini MPV, která oplývá malými venkovními rozměry, je vhodná převážně do města a na středně dlouhé vzdálenosti, a přitom nabízí zvýšený posed s výborným vnitřním prostorem. Každá značka tyto kategorie nabízí. Kategorii SUV, terénních  vozidel si zakoupí ten, který pro své účely využije pohon všech kol. Tyto vozy se na běžné užívání moc nehodí, hlavně pro větší provozní náklady, především spotřebu paliva. Užitkové vozy kupují především podnikatelé a ty se poměrně dobře orientují v tom, co je pro jejich práci nejvhodnější.

Na závěr bych chtěl napsat, že je opravdu důležité pečlivě promyslet, jaký vůz vám nejlépe poslouží.

Už v dalším vydání se zaměříme na výběr prodejce ojetých vozidel, jak rozpoznat kvalitu autobazaru a nabízených služeb a také na to, jak důležitou roli při koupi hraje přítomnost vašeho odborného poradce.