Aktuálně 49 vozů v nabídce


Úvod | Články | Soukromý prodej nebo protiúčtem v autobazaru

Soukromý prodej nebo protiúčtem v autobazaru

Děkuji za vaše dotazy, které jste mi zaslali na mou emailovou adresu. Nejčastěji jste se ptali, zda je lepší svůj starý vůz prodávat soukromě, nebo jej nechat v bazaru, jako tzv. protiúčet?

Pokud budete vaše staré auto prodávat sami, musíte počítat s tím, že za něj budete i držet garanci skrytých vad a to v rozsahu 24 měsíců.

Za tu dobu se může, ale nemusí vyskytnout na vozidle nějaká vada, kterou by jste dle zákona byli povinni řešit. Nejde o záruku, jak jsem zde popsal v minulém čísle, ale o rozpor mezi stavem vozu a tím, co jste uvedli při předání novému majiteli. Soukromí prodej se co do výše ceny jeví, jako výhodnější, ale je to jen za předpokladu, že jste si stavem vaší ojetiny jisti. Věřte, že nový zákazník může mít spousty následných dotazů a připomínek a ne každému prodávajícímu to může být vhod. Co se hodně podceňuje při soukromém prodeji je kupní smlouva a popis technického stavu prodávaného vozidla. Zde vzniká velký prostor k dohadům co všechno jste kupci řekli a co ne. Takže pokud se vám zdá, že bazar za vaše auto nabízí částku nižší, než jste požadovali, prodejte si ho sami. Chcete li se však vyhnout následným komplikacím spojených s prodeje a to převážně letité ojetiny, je lepší přenechat garance na bazaru, který je přebírá v plném rozsahu. Vy si už jen zrušíte pojištění, které jste na vozidle měli a to na základě prodejní smlouvy.  Je to opravdu nejpohodlnější varianta výměny vozu za nový.

Cenový rozdíl mezi vaší představou a nabídkou autobazaru se vám může jevit jako nepřiměřený, jenže ve skutečnosti tomu tak není. Veškeré náklady spojené s chystáním ojetiny k prodeji hradí autobazar. U starých aut je těch investic opravdu hodně a stéle sou tu ty garance skrytých vad, které je nutno brát v patrnosti a to bez ohledu na to, zda má vozidlo deset, nebo dvacet let. Takže je jen na vás, které varianta prodeje je pro vás lepší.

Další případné dotazy můžete i nadále zasílat na emailovou adresu : kudlacek@suprkara.cz